05.01.2021

Ansioluettelo

Työkokemus

Työskentelen nykyään opetusministerin erityisavustaja ja vasemmistoliiton ministeriryhmän sihteerinä. Aikaisemmin olen toiminut sopimustoimitsijana ja aluetoimitsijana JHL:ssä (2011-2019), politiikka- ja viestintätiimin vetäjänä vasemmistoliitossa (2017) sekä vasemmistonuorten puheenjohtajana (2009-2011) ja aikaisemmin järjestön Palestiina-kehitysyhteistyöhankkeen koordinaattorina.

Ennen ammattiliittoa ja poliittisia järjestöjä työskentelin muissa mm. kampanjakoordinaattorina, markkinointivastaavana, toimistosihteerinä sekä jäsenhankkijana Amnestylla (2003-2005 ja 2008) ja pääsihteerinä Kansainvälinen vapaaehtoistyö ry:ssä (2007) . Nuorempana olin myös mm. varastotyöntekijä, postityöntekijä ja ravintolatyöntekijä eri ajankohtina (1997-2002)

Henkilötiedot

Syntynyt 1980
Koti- ja syntymäpaikka Helsinki
Naimisissa ja 1,5 vuotiaan lapsen isä

Koulutus

Kauppatieteiden kandidaatti, laskentatoimi, Svenska Handelhögskolan Hanken 27.9.2018
Yhteiskuntatieteiden maisteri, sosiologian laitos/sosiaaliantropologia, Tampereen yliopisto 4.6.2008
Valtiotieteiden kandidaatti, sosiologia/ SSKH
Helsingin yliopisto
18.8.2005

Kaupungin luottamustoimet

Helsingin kaupungin Maahanmuutto- ja kotoutumisasioiden neuvottelukunnan jäsen 01.01.2011 – 31.12.2012
Helsingin Satama -liikelaitoksen johtokunta, Khn edustaja 01.01.2013 – 31.12.2014
Helsingin kaupungin hallituksen varajäsen 01.01.2013 – 31.12.2014
Helsingin kaupungin ympäristölautakunta, Khn varaedustaja 01.01.2013 – 31.12.2014
Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaoston jäsen 01.01.2013 – 31.12.2014
Helsingin kaupunginmuseon johtokunta, Khn varaedustaja 01.01.2013 – 31.12.2014
Helsingin kaupunginvaltuuston jäsen 01.01.2013 – 31.12.2017
Helsingin satama Oy:n hallituksen jäsen 01.01.2015 – 31.12.2015
Helsingin satama Oy:n hallituksen jäsen 01.01.2016 – 31.12.2016
Helsingin kaupungin tarkastuslautakunnan puheenjohtaja 01.01.2017 – 31.12.2021
Helsingin kaupunginvaltuuston vaalilautakunnan jäsen 01.01.2017 – 31.12.2021
Uudenmaan liitto, maakuntavaltuusto, varajäsen 01.01.2017 – 31.12.2021
Helsingin kaupunginvaltuuston jäsen 01.07.2017 – 31.12.2021